Jsme solidární s lidmi s postižením, počítáme však s osobností každého z nich a vycházíme z toho, že jsou si své věci schopni zařídit sami, vytvoříme-li jim k tomu podmínky.
Výstava šperků? Proč ne. Jednou z našich pracovních činností je výroby šperků. Nejen že pomáhá rozvíjet fantazii, ale též se procvičuje jemná motorika. Nejpracnější jsou korálky s tzv. rokajlu,které jsou opravdu malinké. Rokajl je k dostání klasický, sekaný, atypický, nebo ve tvaru tyček. Dále se mohou šperky vyrábět z perlí, skleněných a různě tvarovaných korálků, malých, větších, dřevěných atd. Možností je opravdu velká škála. Tak například k výrobě naušnic, náramků a korálů na krk jsou zapotřebí bižuterní komponenty, zvané též kovodíly. Těmi jsou: zapínání, jehly, ramínka, spojovací kroužky, kaplíky, vodiče, různá zakončení, šňůrky.
Šperky vytvořené našimi uživateli jsme vystavovali ve Frišově vile, kde v minulém roce již proběhla jedna z našich výstav, a to výstava enkaustických prací. Komorní prostředí interiéru této vily dodalo výstavě opravdu skvělou náladu. Návštěvníci si mohli popíjet čaj, kávu, uživatelé Veronika Pechová a Martin Hucl s terapeutkou Kristýnou upekli skvělý jablečný perník a drobenkový koláč s tvarohem. Výstava byla zpestřena hudbou, o kterou se postarali páni muzikanti Jiří Krkoš a Zdeněk Polakovič, kteří hráli na kytary a samozřejmě zpívali.
Někteří naši uživatelé mají jako koníčka fotografování. S fotografiemi uživatele Zdeňka Čechury se mohli pravidelní návštěvníci našich akcí seznámit již dříve. /Fotografie z Norska, smírčí kříže, nebo krajina kolem Kladrub/. Tentokrát výstavu šperků doprovázely obrázky vyfotografované uživatelkou Gábinou Šornovou a uživatelem Martinem Huclem. Objektem jejich zájmu je fotografování přírody.
Nakonec jsme pozvali návštěvníky do našeho zařízení s tím, že pokud by měli zájem vytvořit si svůj vlastní šperk, či si uplést košíček z pedigu, popřípadě se naučit ubrouskovou techniku, může se s námi domluvit a přijít si k nám tvořit.